I Sverige finns fem Unescoprofessurer fördelade på följande lärosäten: Göteborgs universitet, Linnéuniversitetet, Lunds universitet, Umeå universitet och Uppsala universitet. Därtill delar Luleå tekniska universitet en Unescoprofessur tillsammans med Ca’ Foscari University of Venice.

De svenska Unescoprofessurerna bedriver projekt som utgår från och belyser Unescos kärnfrågor om långsiktig fred, mänskliga rättigheter, demokrati och hållbarhet och inriktar sig mot områden som Svenska Unescorådet prioriterar. Spännvidden är stor, alltifrån biosfärområden, och kulturarv till kapacitetsstärkande insatser och materialutveckling som främjar hållbar utveckling, samt lärande/utbildning för hållbar utveckling. Gemensamt för alla projekt är att de kombinerar en global utblick och svensk kontext.

Nedan presenteras projekten och de som leder arbetet inom ramen för Unescoprofessurerna:

Porträtt av Cornelurs Holtorf.

Unescoprofessur i Heritage Futures
Linnéuniversitetet (2017- pågående)

Unescoprofessursinnehavare Cornelius Holtorf, professor i arkeologi

Linnéuniversitetets Unescoprofessur är den första svenska Unescoprofessuren inom området kultur.

Frågor om hur dagens förvaltning av kultur- och naturarv relaterar till framtiden utgör ett centralt tema i projektet Heritage Futures, med fokus på frågor som rör hur kulturarv kan hjälpa framtida generationer att lösa viktiga utmaningar och hur vi kan utveckla framtidstänkande (och framtidskompetens) bland kulturarvsexperter världen över. Läs mer här.

“Inom den globala kulturarvssektorn lägger man stor vikt vid att bevara kulturarvet för framtida generationers skull. Kulturarvssektorn behöver fundera mer på hur vår syn på framtiden påverkar verksamheten, vilken framtid man egentligen syftar på, och framför allt hur kulturarvets potential kan nyttjas bäst framöver”, säger Corneilus Holtorf.

*

Porträtt av Ashok Swain

Unescoprofessur i International Water Cooperation
Uppsala universitet (2017- pågående)

Unescoprofessurinnehavare: Ashok Swain, professor i fred- och konfliktforskning

År 2017 fick Uppsala universitet en Unescoprofessur i International Water Cooperation. Professor Ashok Swain leder arbetet som har nära koppling till forskarskolan för internationellt vattensamarbete vid Uppsala universitet. Forskarskolan initierades av Uppsala universitet 2014 i samarbete med Sveriges första Unesco kategori II-center för internationellt vattensamarbete vid Stockholms internationella vatteninstitut (Stockholm International Water Institute – SIWI).

Unescoprofessuren syftar till att främja forskning och lärande om förvaltning av internationella vattenresurser och att främja samarbete med forskare inom och utanför Uppsala universitet.

”Gemensamma vattenresurser är en stor utmaning för fred, säkerhet och utveckling i världen”, säger Ashok Swain.

*

Porträtt av Lena Neij.

Unescoprofessur i Education for Sustainable Development
Lunds universitet (2011- pågående)

Unescoprofessurinnehavare: Lena Neij, professor vid Internationella miljöinstitutet, Lunds universitet

Sedan 2011 leder professor Lena Neij arbetet med Unescoprofessuren i utbildning för hållbar utveckling vid Internationella miljöinstitutet vid Lunds universitet. Arbetet handlar om hur vi kan driva på övergången till mer resurseffektiva ekonomier med låga koldioxidutsläpp, med särskilt fokus på förnybar energi, energieffektivisering och hållbart samhällsbyggande. Centralt är att utveckla kunskap om städernas utmaningar, behov och möjligheter att genomföra förändringar och driva klimatomställningen framåt.

Inom Unescoprofessuren samverkar städer och forskare och skapar på så sätt en gemensam kunskapsutveckling. Målet är att etablera mer långsiktiga plattformar för kunskapsuppbyggnad och kunskapsdelning. För att minska det globala beroendet av fossila bränslen menar Lena Neij att engagemanget finns på lokal nivå och att det är just på denna nivå som vi måste arbeta för att ställa om till ett klimatneutralt samhälle.

”Unescoprofessuren har öppnat dörrar för nya internationella kontakter, det är värt mycket. Det är fantastiskt att få arbeta med städer. Engagemanget för klimatfrågorna är så stort på lokal nivå, det finns så mycket energi. Hos tjänstemän, företag, föreningar och inte minst hos medborgarna”, säger Lena Neij.

*

Porträtt av Ingrid Pramling Samuelsson.

Unescoprofessur i Early Childhood Education and Sustainable Development
Göteborgs universitet (2008 – pågående)

Unescoprofessurinnehavare: Ingrid Pramling Samuelsson,  professor i pedagogik

Arbetet med Unescoprofessuren i Early Childhood Education and Sustainable Development vid Göteborgs universitet leds av professor Ingrid Pramling Samuelsson. Fokus är barns tidiga lärande och hållbar utveckling. Hon specialiserar sig på de tidiga barnaåren. Lek och lärande, lärande för hållbar utveckling, samt musik, rörelse och drama utgör centrala teman i projektet.

”Att inneha en Unescoprofessur gör att man är är globalt orienterad hela tiden. Professuren ger en viss status och det är en dörröppnare som skapar möjligheter. Men det innebär mycket arbete”, säger Ingrid Pramling Samuelsson.

*

Unescoprofessur i Biosphere reserves as laboratories for inclusive societal transformation
Umeå universitet (2022- pågående)

Unescoprofessurinnehavare: Camilla Sandström, professor i statsvetenskap

Arbetet med Unescoprofessuren vid Umeå universitet leds av professor Camilla Sandström.

Projektet ”biosfärsområden som laboratorier för inkluderande samhällsomställning” adresserar frågor som riktar in sig på miljöpolitik och naturresurskonflikter och hur ett samhälle kan utformas med hänsyn till demokrati, inkludering och hållbarhet. Fokus ligger på lösningar som kan bidra till ökad tillit mellan myndigheter och medborgare, ökad legitimitet för politiska beslut samt bättre förutsättningar för att nå gemensamma mål inom politik och förvaltning.

”Den pågående gröna omställningen till ett fossilfritt och resurseffektivare samhälle förutsätter att vi har förmåga att ta hänsyn till social rättvisa och inkludering. I det sammanhanget kan biosfärsområden utgöra en arena för att pröva olika sätt att hantera omställningen med utgångspunkt från både människors och ekosystemens välmående som kan komma till nytta i resten av samhället,” säger Camilla Sandström.

Biosfärområden fungerar som levande laboratorier där forskargruppen bland annat fokuserar på konflikter i olika områden och där man försöker hitta hållbara lösningar för inblandade parter.

I och med Unescoprofessuren har Camilla fått ett utökat globalt nätverk och arbetet med konflikthantering inkluderar nu till exempel både lejonförvaltning tillsammans med massajer i Tanzania och marina utmaningar gällande sjöfart i Bottenviken. Camilla är också noga med att lyfta fram att både lokal och traditionell urfolkskunskap behöver samexistera med vetenskaplig kunskap, vilket ligger helt i linje med Unesco genom initiativet Local and Indigenous Knowledge System (LINKS)

*

Unescoprofessur i Advanced Integrated Development: Technologies and Materials for Green and Energy Applications (AID4GEA)
Luleå Tekniska Universitet i samarbete med Ca’ Foscari University of Venice (2024 – pågående)

Unescoprofessurinnehavare: Alberto Vomiero, professor i experimentell fysik

År 2024 fick Luleå Tekniska Högskola en Unescoprofessur som de delar med Ca’ Foscari University of Venice. Projektet fokuserar på avancerade material och teknologier i syfte att främja hållbar utveckling. Professuren är särskilt inriktad på utvecklingsländer.

”Hållbarhet är ett komplext begrepp som berör alla delar av våra liv – det sociala, det miljömässiga och det ekonomiska. För att nå verklig hållbarhet måste alla dessa perspektiv finnas med. Men att analysera dem systematiskt och ta fram lösningar som hänger ihop är en stor utmaning. Det är en utmaning vi vill ta oss an. Aid4GEA blir vår strategiska plattform för att göra just det,” säger Alberto Vomiero i ett uttalande på LTU:s hemsida.


Senast uppdaterad 13 januari 2026