På måndag den 24 oktober är det FN-dagen och det kommer att uppmärksammas på flera platser runt om i landet.
Här nedan finns listat vad som händer i några av Unescos svenska världsarv.
- På världsarvet Grimetons radiostation i Varberg kommer elever från olika länder gör en manifestation för fred som kommer att sändas live.
- På Mörbylånga bibliotek kommer ett föredrag om ägonamn – namn på åkrar och ängar – i världsarvet Södra Ölands odlingslandskap att hållas.
- I Stockholm kommer även världsarvet Skogskyrkogården att hålla öppet i de fem kapellen.
Dessutom kommer det under söndagen den 23 oktober att hållas en manifestation på stadshuset i Säffle med anledning av FN-dagen.

Varje år på har FN-dagen ett tema som särskilt uppmärksammas och temat för i år är de Globala målen för hållbar utveckling. Svenska Unescorådet kommer att fira dagen på Södra Teatern tillsammans med resten av FN-familjen. De globala målen är 17 mål som världens ledare har förbundit sig till för att utrota extrem fattigdom, minska ojämlikheter och orättvisor i världen och att lösa klimatkrisen till år 2030. Läs mer om firandet här.
Vill du veta mer om de globala målen? Då hittar du mer information här. Och här finns affischer för vart och ett av de globala målen.
